Zawód handlowca - czyli 7 zalet pracy w sprzedaży - PROGRAF SG
Telefon: +48 734 450 000
E-mail: handlowy@prografsg.com

         

Zawód handlowca – czyli 7 zalet pracy w sprzedaży

Zalety zawodu sprzedawcy

Wszystko co mam Ci do powiedzenia sprowadza się do umiejętności, wiedzy i swoistego nastawienia, dzięki którym możesz osiągnąć wielkie rzeczy. I że wartości te można rozwijać i wzmacniać – jeżeli tylko jesteś gotów inwestować w siebie czas, wysiłek i pieniądze. Czyż istnieje lepsza inwestycja niż Ty sam? Większość z nas zgadza się, że nie ma lepszej inwestycji, ale wielu z nas nie robi zbyt wiele w tym celu lub nie robi wystarczająco wiele.

Sam jesteś swoją największą wartością. Przeznaczasz dla siebie czas, wysiłek i pieniądze, które przeznaczysz na szkolenie, doskonalenie i wydobywanie z siebie tego, co najlepsze.

Pierwsza zaleta

Pierwsza zaletą sprzedaży oraz powodem, dla którego kocham sprzedaż do swoboda wyrażania siebie. Zawód sprzedawcy to jeden z niewielu już zawodów, w którym możesz być sobą i możesz tak naprawdę robić to co chcesz. To wolność, jaką uzyskałeś samodzielnie dla siebie poprzez zwycięskie konkurowanie w obszarach, w których pomysłowość i upór są tak potrzebne i cenione. Żadna inna działalność nie jest tak kluczowa dla budowania zdrowej gospodarki jak sprzedaż. Jednocześnie żadna inna działalność nie zależy tak bardzo od inicjatywy jednostki jak właśnie sprzedaż. Zawsze o tym pamiętajcie – i szanujcie się.

To my, sprzedawcy, generujemy obrót i napędzamy cały system podatkowy

Druga zaleta

Drugą zaletą pracy w sprzedaży jest fakt, że masz swobodę – możesz osiągnąć taki sukces, na jaki masz chęć. W tej branży nikt poza Tobą samym nie ogranicza twojego dochodu. Nie ma żadnych szklanych sufitów. Możesz oczywiście kwestionować takie twierdzenia. Możesz uważać, że granicą jest najwyższy dochód jaki ktoś uzyskał sprzedając produkty czy usługi Twojej firmy. Czy to oznacza, że nie możesz zarobić więcej? Oczywiście, że nie. Ale oznacza to jednak, że handlowcy działający w Twojej firmie, którzy nie zarabiają najwięcej nie stosują strategii i technik, które zamierzam Wam przedstawić.

Trzecia zaleta

Trzecią zaletą pracy w sprzedaży jest fakt, że stanowi ona źródło codziennych wyzwań. Można pracować w wielu branżach i nie napotykać żadnych wyzwań. W sprzedaży jest inaczej. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania. I ten fakt powinien Cię nastrajać pozytywnie a nie zniechęcać. Czerp z tego radość. Społeczeństwo, w jakim żyjemy ze swoją organizacją oraz regulacjami i ograniczeniami bardzo rzadko oferuje pracę, w której zakończenie dnia nie będzie znane aż do ostatniej godziny.

Masz to szczęście, że działasz w obszarze, w którym wolność i swoboda działania oraz wyzwania nie są wyjątkiem. Towarzyszą Ci one codziennie. W sprzedaży nigdy nie wiesz co przyniesie Ci dzień, jakie pojawią się możliwości, jakie nagrody czekają na Ciebie i jakie porażki mogą być Twoim udziałem. Dla fachowca od sprzedaży każdy dzień to przygoda. W tym zawodzie możesz przejść od skrajnej ekscytacji do depresyjnego zniechęcenia w ciągu czterdziestu ośmiu godzin i możesz ponownie wznieść się na wyżyny już kolejnego dnia. Czyż nie jest to samo w sobie ekscytujące?

Przyznaj mi rację! Każdego dnia powtarzaj sobie, że wyzwania są emocjonujące, niosą ze sobą radość i że wypatrujesz ich z niecierpliwością. Powtarzaj to sobie – mówię poważnie. Nastrajaj się psychicznie a będziesz cieszył się z każdego wyzwania. A potem rzuć się w wir walki, nawiąż ją i pokonaj przeciwności. Jeżeli chcesz być lepszy od przeciętnej, zrób jak mówię. Jeżeli aspirujesz do grupy najlepszych, nie będziesz się wahać. Najkrótsza droga do wysokich zarobków wiedzie przez wyzwania, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć.

Czwarta zaleta

Czwartą zaletą pracy w sprzedaży jest to, że oferuje wysoki potencjał zwrotu przy niskim wkładzie inwestycyjnym. Jaki jest koszt wejścia w ten fach, w którym tak naprawdę nie ma górnej granicy zarobków? Porównaj ten koszt – jaki by nie był – do choćby tak popularnych franczyzowych sieci fast foodów. Najczęściej właściciel takiego obiektu musi ponieść koszt inwestycji na poziomie kilkuset tysięcy złotych lub większy, musi pracować całymi dniami zaś sobie wypłaca niewielkie wynagrodzenie. Robi to wszystko z nadzieją, że przyszły rok przyniesie mu zwrot zainwestowanego kapitału. Ty zaś możesz wkroczyć na ścieżkę kariery sprzedawcy za ułamek tej kwoty, jaką zainwestował właściciel franczyzy. Wystarczy, że będziesz regularnie czytał to, co będę tu pisał… Po krótkim czasie zauważysz, że to niezwykły potencjał. Zawsze było to dla mnie fascynujące, że za tak niewiele można uzyskać tak wiele. Genialna perspektywa!

Piąta zaleta

Piąta zaleta pracy w sprzedaży Piąta zaleta? Tu będzie krótko. Sprzedaż to frajda. Zdajesz sobie sprawę jak wiele osób nie ma radochy z tego co robią dla pieniędzy.  Żyję według prostej filozofii – jak coś nie sprawia mi frajdy nie jest warte tego, by to robić. Życie powinno być przyjemne i nie widzę żadnego powodu by nie mieć przyjemności podczas zarabiania przyzwoitej kasy dla siebie i swojej rodziny. Czerp więc radość z tego co robisz lub jeszcze lepiej, rób to co sprawia ci frajdę.

Szósta zaleta

Szóstą zaletą pracy w sprzedaży polega na tym, że daje satysfakcję. Przecież czujesz się dobrze, kiedy Klient wychodzi ze spotkania po zamówieniu Twojego produktu lub usługi. To wspaniałe uczucie, kiedy wiesz, że komuś pomogłeś. Kiedy wracasz do domu i mówisz “Kolejna osoba będzie miała przyjemność korzystać z usług, które świadczy moja firma”. Kiedy osoba decyzyjna podpisuje zamówienie masz satysfakcję ze świadomości, że pomogłeś jego firmie realizować ich cele.  Ludzie, których obsługują odnoszą korzyści proporcjonalne do Twoich zdolności i umiejętności. Im lepszy jesteś w sprzedaży tym większe korzyści dajesz innym – Klientom, swojej rodzinie oraz gospodarce swojego kraju!

Sprzedaż to satysfakcja z niesienia ludziom pomocy i rozwiązywania ich problemów.Nikt poza Tobą nie ogranicza Twojego rozwoju. jeżeli chcesz zarabiać więcej, ucz się więcej. Oznacza to, że przez chwilę będziesz pracował nieco dłużej. Ale zostaniesz za ten dodatkowy efekt wynagrodzony, kiedy zaczniesz nowe umiejętności przekuwać na transakcje.

Większość ludzi, których spotykasz ma prace i zawody – często nie realizują swojego pełnego potencjału. Zakres ich pracy ograniczony jest do określonych ram. Pozorny komfort bardziej ogranicza niż napędza ich rozwój. W wielu przypadkach nie cierpią swojej pracy oprócz poczucia bezpieczeństwa, które w sobie rozwinęli. W efekcie zamiast poznawać rzeczy, których nie znają a mogą pokochać, wpadają w pułapkę tego co jest im znane a czego nie cierpią.

Profesjonalny handlowiec nie uznaje żadnych ograniczeń dla swojego rozwoju i wzrostu dochodów oprócz takich, które sam sobie narzuci. Doskonale zdaje sobie sprawę, że zawsze może sięgnąć po więcej. Wie, że jego dochody będą rosły stosownie do jego kompetencji. I nie czuje lęku przed nieznanym, który niesie zmiana ponieważ dawanie sobie rady z nieznanym to jego codzienna praca!

To kolejna zaleta pracy handlowca – stymulacja rozwoju osobistego.

Siódma zaleta

Aby zarabiać więcej, rozwijaj w sobie kolejne umiejętności. Ucz się. Czytaj to, o czym będziemy pisać. Ucz się o produkcie, który sprzedajesz lub o usłudze, którą świadczy Twoja firma. Poznawaj dokładnie swoich Klientów jak również dokładnie poznaj swoje otoczenie. Ćwicz  swoje umiejętności przy każdej nadarzającej się okazji! Rób to, co uważasz za słuszne. 

Oto cel tego artykułu – pomóc Wam zarobić więcej pieniędzy. Rozwijanie kolejnych umiejętności i kompetencji jest jedynym sposobem, by to ociągnąć. 

Jeżeli znasz ludzi sukcesu, którzy zarabiają mnóstwo pieniędzy nieoczekiwanie zauważysz, że łączy ich wspólna cecha – są kompetentni i doskonale wiedzą, co robią.

Pamiętaj – powiedziałem: UCZ SIĘ.

W kolejnym wpisie rozprawię się z przeszkodami, które stają na drodze początkującego handlowca.

Obalę mit “urodzonego handlowca”.

Od autora:
Nasza firma realizuje głównie transakcje B2B. Postanowiliśmy wyjść na przeciw i podzielić się wiedzą i doświadczeniem. I większe sukcesy odnosić będą nasi Klienci, tym dynamiczniej rozwijać się będzie nasza firma.

Robert Gołębiewski
Marketing & PR manager
Export Sales manager
Prograf SG

Napisz do mnie

r.golebiewski@prografsg.com