6 sposobów na upiększenie wnętrza za pomocą druku cyfrowego - PROGRAF SG
Telefon: +48 734 450 000
E-mail: handlowy@prografsg.com

         

6 sposobów na upiększenie wnętrza za pomocą druku cyfrowego

Druk cyfrowy staje się coraz bardziej dostępny. Dostępność ta dotyczy zarówno cen jak i bogactwa oferty. Stopniowo zanikają ograniczenia zastosowań. Oto przykłady pięciu zastosowań druku cyfrowego w dekoracji wnętrz zarówno w domu jak i biurze. 

Każda technologia ma do siebie to, że musi upłynąć nieco czasu aż rozpoznamy i poznamy jej pełny potencjał. Można wymieniać szereg przykładów technologii, które w swoich początkach były pozbawione szans. Podobnie było z drukiem cyfrowym. Pierwotnie technologia miała inne cele, jak konkurowanie z drukiem offsetowym aby opłacały się niskie nakłady. Z czasem okazało się, że wraz z tworzeniem maszyn wielkoformatowych pojawiają się nowe możliwości. Oraz obszary, w jakich można druk cyfrowy zastosować. Oto kilka przykładów:

druk cyfrowy

1. Tapety

Tapeta to w rzeczy samej najbardziej oczywiste zastosowanie dla druku cyfrowego w wystroju wnętrz. Przez szereg lat tapeta kojarzyła się z czymś nieciekawym i raczej staromodnym. Co prawda w czasach Wiktoriańskiej Anglii tapety były nowinką ale tylko dlatego, że druk tapet odbywał się w ówczesnym czasie przy wykorzystaniu zupełnie innej technologii. I nie każdy był w stanie sobie na takie tapety pozwolić. Wiek XX a szczególnie jego druga połowa to dominacja tapet dość monotonnych. Dziś, gdy druk niskonakładowy na żądanie umożliwia tworzenie dowolnych ilustracji wielkoformatowych, następuje renesans tapet. Czemu? Ponieważ można ściany ozdobić nawet własnymi wspomnieniami z wakacji. Albo plakatami. Dowolnym wzorem. A wszystko dzięki wielkoformatowemu drukowi cyfrowemu. Umożliwiają to technologie druku sublimacyjnego i UV.

Druk na tkaninach

2. Tapicerka

Drukowanie cyfrowe i tapicerka stanowią doskonałe połączenie. Projektowanie wzorów na tkaninach nie jest już domeną projektantów związanych z produkcją masową. Na wielu rodzajach tkanin można drukować w pojedynczych egzemplarzach (nawet na jedwabiu!) nanoszą praktycznie każdy wzór bez konieczności zamawiania ogromnych nakładów. Dzięki temu zastosowania nagle stają się nieskończone i ekonomicznie dostępne. Można więc swobodnie myśleć o zasłonach, tapicerce na krzesła lub kanapy, pościel na kołdry i poduszki i znacznie więcej. Technologia druku sublimacyjnego oraz termotranfser zapewniają niezwykle żywe kolory.

druk na szkle

3. Szkło

Kiedy rozmawiamy o szkle, którego zadanie jest ozdabianie, wiele osób natychmiast wymienia szkło przyciemniane lub tzw. szron. Dzięki współczesnej technologii i stosowaniu fantastycznych folii można drukować fenomenalne zdobienia, które następnie można nanieść na szkło. Rzecz jasna można też drukować bezpośrednio na szkle. Ta technologia jest jednak nadal w fazie doskonalenia. Dlatego warto wykorzystywać potencjał folii. Wystarczy popatrzeć na witryny sklepowe w galeriach handlowych. Znakomita większość z nich to efekt druku cyfrowego na folii. Folia następnie nanoszona jest na szkło. Rodzajów folii jest zaś mnóstwo. Jedne przepuszczają światło w obydwie strony, inne tylko w jedną. Jeszcze inne wymagają podświetlenia, aby powstał oczekiwany efekt. Jest w czym wybierać. W efekcie możemy całkowicie odmienić kuchnię, łazienkę czy biuro. I warto korzystać z tej technologii bo dzięki temu świat staje się piękniejszy.

4. Płytki ceramiczne

Oprócz szkła, kolejnym elementem dekoracji wnętrz jest ceramika. I znowu z pomocą przychodzi folia. Jej bogactwo umozliwia nanoszenie figur lub kształtów, które kiedyś dostepne były tylko w produkcji masowej. Tu także trwają prace doskonalące technikę druku bezpośrednio na płytkach. Mamy więc wybór – możliwości są nieskończone a ogranicza nas wyobraźnia.

5. Blat i elementy dekoracyjne kuchni

Kolejnym obszarem, w którym druk cyfrowy znajduje coraz większe zastosowanie to kuchnia. Dziś, dzięki technice zabezpieczenia możemy wydrukować dowolny obraz i umieścić go w kuchni na blacie lub na tzw. splashbacku. Dawniej umieszczano w tym miejscu płytki ceramiczne. Dziś, dzięki technologii druku cyfrowego z zabezpieczeniem można wybrać dowolna grafikę i zabezpieczyć ją tworzywem sztucznym lub szkłem. Kolejna granica dostępności została pokonana.

druk na drewnie

6. Drewno

Rozpoczęliśmy od najbardziej oczywistego zastosowania druku cyfrowego i doszliśmy do chyba najbardziej zaskakującego. I to jest fascynujące w technologii. Często rozwija się tak, że najbardziej zainteresowani – mowa tu o stolarzach – nie wiedzą, że mają takie cuda w zasięgu ręki. Ale tak bywa. Kuchenka mikrofalowa przecież powstała jako efekt uboczny pracy nad radarem. Mamy więc do dyspozycji technologię, która umożliwia druk na drewnie. I nie mowa tu o małych kwadracikach! Mowa tu o drzwiach, stołach, panelach, płytach do zabudowy! Dziś więc projektant wnętrz może niejako przenieść technologię druku cyfrowego i ozdobić np. wnętrze restauracji nadając jej rustykalny charakter. Do tej pory też mógł to zrobić bez druku cyfrowego. Ale często rezygnował, bo Klient po zderzeniu z ceną po prostu dziękował. Tak to już jest. Technologia, kiedy jest już dostępna dla wszystkich graczy rynkowych nieoczekiwanie zmienia wygląd otoczenia.

Wiele osób zapomina, że Guttenberg tworząc maszynę drukarską tak naprawdę powielał istniejące woluminy, więc praca zecera była niezwykle żmudna. Prawdziwe rewolucje mają miejsce wtedy, kiedy wynalazek zostaje udoskonalony i odpowiednio wykorzystany. Jak w przypadku druku cyfrowego.  Zaczęło się od potrzeby zmniejszenia kosztów druku dla pojedyncznych egzemplarzy książek. Doszliśmy zaś do druku wielkoformatowego i druku na materiałach wyposażenia wnętrz.

Robert Gołębiewski
Sales and Marketing Manager

Napisz do mnie, jeżeli zaciekawił Cię ten materiał.

/Korzystałem z porad i materiałów fotograficznych firmy Mimaki, producenta maszyn do druku cyfrowego/