Telefon: +48 734 450 000
E-mail: handlowy@prografsg.com

Należymy do oraz

Druk w technologii UV

Technologia UV kojarzy się w życiu codziennym głównie z fotografią oraz oczywiście z okularami. W obydwu przypadkach sprawa dotyczy eliminacji promieni UV.

Jeżeli chodzi o druk wielkoformatowy sprawa ma się zupełnie odwrotnie. Tu promienie UV wykorzystuje się dla dobra procesu druku.

Druk w technologii UV

Na czym to polega? Proces przypomina zjawisko, jakie wielu z nas obserwowało a może raczej którego doświadczało w gabinecie dentystycznym. Stomatolog, po wyborowaniu, umieszcza materiał uszczelniający w zębie a następnie asystentka “świeci” lampą. To najczęściej lampa UV, która powoduje, że materiał kompozytowy, który reaguje na promienie UV, twardnieje w ułamku sekundy. Dlatego dziś po wyjściu od dentysty możemy praktycznie od zaraz jeść i pić.

Druk UV

W przypadku druku proces jest nieco bardziej złożony ale zasada jest podobna. W głowicy maszyny znajduje się moduł naświetlający, którego rolą jest natychmiastowe utwardzenie wydruku. Nie trzeba czekać, aż atrament wyschnie. W przypadku naszej maszyny, takie wydruki realizujemy zarówno na materiałach sztywnych (płyta wchodzi, nadruk, wychodzi – jakbyśmy drukowali po stole) – jak i roli – druk przesuwa się przewijany na wstędze jak dawniej miałoto miejsce w przypadku pierwszych drukarek z karetką.

Rzecz jasna w naszej produkcji również zabezpieczamy wydruki przed promieniami UV. O tym jednak piszemy w dziale dotyczącym laminowania.

ssje fotograficzne